BUZDOLABINIZI DOĞRU KULLANIN

BUZDOLABINIZI DOĞRU KULLANIN

Buzdolabının doğru kullanılması ile hem yiyeceklerinizi daha uzun süreler bozulmadan saklayabilir hem de enerji tasarrufu yapmış olursunuz! Enerji tasarrufu ve besin israfının önlenmesi aile ekonominize katkı sağlayacak ve de geleceğimiz için büyük bir yatırım olacaktır.

ELEKTRİKTEN TASARRUF

Buzdolabı mutfağa yerleştirirken arkası ve yanları duvara çok yaklaştırılmamalıdır. Arka ve yan yüzeylerinde ısınmadan rahat çalışabilmesi için boşluklar bırakılmalıdır. Ayrıca fırın, ocak, bulaşık makinesi gibi ısı kaynağı olan diğer cihazlara yakın konumlandırılmamalı, en az 30 cm uzağa yerleştirilmelidir. Yerleştirilen zeminin eğimli veya çukurlu olmaması gerekir. Düz zeminlerde buzdolabı kapıları daha rahat açılıp kapanacaktır ve açık kalma riski minimuma inecektir. Ayrıca dolap kapağı kapandığında iç sıcaklığın sabit kalabilmesi için kapaklardaki lastikler, düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Buzdolabı sıcaklığının yükselmemesi için dolap içine sıcak yemek, içecek, ocaktan yeni inmiş tencere soğumadan koyulmamalıdır. Sıcak yiyecekler dolaba koyulduğunda sıcaklık düşüşü sağlamak için buzdolabı daha fazla enerji harcayacak ve elektrik faturanızın yüksek gelmesine neden olacaktır. Buzdolabı iç derecesinin soğuk kalması için hava dolaşımına imkan bırakılmalı, dolap yiyeceklerle tıka basa doldurulmamalıdır. Ancak dondurucu kısmı mümkün olduğunca dolu olmalıdır. Çünkü soğuk besinler birbirini soğuk tutmaya yardımcı olarak soğuk havanın korunmasını sağlar. Bu önerilerimizi uygulayarak buzdolabınızın harcadığı enerjiden büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz.

YİYECEKLERİN ÖMRÜNÜ UZATMAK

Buzdolabının iç sıcaklığı 4 derece, dondurucunun -18 derece olmalıdır. Aksi takdirde yiyecekler uygun sıcaklıklarda saklanmadığı için çabuk bozulabilir. Besinlerin görünür bir biçimde yerleştirilmesi, akla gelip bozulmadan tüketilmesini sağlar ve besinler çöpe gitmeden değerlendirilmiş olur. Besinler yerleştirme esnasında boyutları ve tüketim zamanları göz önünde bulundurularak konumlandırılmalıdır. Bir raf, zamanı geçmekte olan ürünlere ayrılabilir bu şekilde bunlara karşı aile bireylerinde farkındalık oluşur ve yiyecekler bozulmadan tüketilir.

NEYİ NEREYE KOYALIM ?

Buzdolabını düzenlerken birlikte kullanılan malzemeler, yakın yerleştirilmelidir bu sayede hem yemek hazırlamak daha kolay olur, hem de malzeme ararken dolap uzun süreler açık kalmamış olur. Buzdolaplarının özelliklerine göre farklı bölmeleri olabilmektedir bu yüzden buzdolabının kullanma kılavuzu mutlaka okunmalıdır. Dolabın en soğuk bölmesi neresi bilinmelidir. Genelde buzdolaplarının kapakları ve en üst rafları en sıcak bölmeleridir. Dolapta aşağı raflara inildikçe sıcaklık düşmektedir. Bu yüzden bozulması kolay olan besinler örneğin çiğ et ve et ürünleri dolabın en alt rafında pişene kadar kısa süre muhafaza edilmelidir. Ayrıca et ürünlerinin suyunun akmasına karşı da alt raflarda olması diğer besinlere su akması riskini de ortadan kaldıracaktır. Turşu, tereyağ gibi kolay bozulmayan yiyecekler ise kapak kısmında saklanabilir. Yumurta ve süt kendi kutularında ve dolabın orta bölümünde saklanmalıdır. En sık yapılan hatalardan birisi bu ürünlerin kapak kısmında saklanmasıdır. Bu şekilde süt ürünleri ve yumurtanın çabuk bozulması ile karşılaşılabilir. Sebze ve meyveler birbirlerinin olgunlaşmasını etkiler bu yüzden yeşillikler ve meyveler kesinlikle ayrı bölmelerde saklanmalıdır. Hatta kereviz gibi uzun süre dayanabilen sebzeler bile yeşillikler ve dayanıklılığı az olan sebzelerden ayrı konumlandırılmalıdır.

BUZLUK DÜZENİNE DİKKAT

Dondurucuda muhafaza edilen malzemeler şeffaf içi görünür kaplarda saklanmalıdır ve üzerlerine dondurulma tarihleri eklenmelidir. Çözdürülen bir yiyecek tekrar dondurulmamalıdır ve bekletilmeden tüketilmelidir çünkü taze ürünlere göre çok daha hızlı bozulma eğilimindedirler. Dondurma gibi çabuk eriyen yiyeceklerin kapak kısmında muhafaza edilmemesi de daha doğru olacaktır.

Buzdolabı kullanımı ile ilgili önerilerimizi uygulayarak hem elektrikten tasarruf, hem de yiyeceklerinizin bozulmasına engel olacağınız için market bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz.