METİL BESİNLERE ÖĞÜNLERİNİZDE YER AÇIN

METİL BESİNLERE ÖĞÜNLERİNİZDE YER AÇIN

 

METİLASYON NEDİR ?

Bedenimizi yaşam için tasarlanmış mükemmel bir makineye benzetebiliriz. Hormonlarımız, organlarımız, hücrelerimiz bu makinenin özenle dizayn edilmiş parçalarıdır. Vücudumuzda yaşam döngüsünün devam etmesi için birçok faaliyet gerçekleşmektedir. Bunlardan birisi de vücudumuzun temel yapıtaşı olan hücre sağlığımızla ilgili metilasyon döngüsüdür. 1 karbon ve 3 hidrojenden oluşmuş bileşik metil (CH3) olarak adlandırılmaktadır. Bazı proteinlerin ve DNA’nın işlevlerini yerine getirebilmesi için bu metilin onlara bağlanması gerekmektedir. Bu olay da metilasyon olarak adlandırılmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak metilasyon bir metil grubunun kimyasal reaksiyona girmesidir. Bu durum DNA dizilimini değiştirmeyen fakat o genin işlevini etkileyen bir olaydır. Metil molekülünün yaşam faaliyetlerinde çok önemli rolü bulunmaktadır.

METİLASYONUN ETKİLİ OLDUĞU MEKANİZMALAR

Metilasyonun daha çok DNA üzerindeki etkilerinden bahsetsek de ayrıca vücuttaki toksinlerin temizlenmesinde, enerji kaynağımız olan ATP’nin üretilmesinde, özellikle damar sağlığı üzerinde etkileri olan homosisteinin ideal seviyede kalmasında, kronik rahatsızlıklara bağlı oluşan inflamasyonun kontrol atına alınmasında da görev almaktadır. Bu etkileri nedeniyle DNA üretiminde, nörotransmitter üretiminde, detoksifikasyonda, histamin metabolizmasında, östrojen metabolizmasında, göz sağlığında, yağ metabolizmasında hücresel enerjide, karaciğer sağlığında metilasyon döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor olması oldukça önem teşkil etmektedir.

METİLASYON BOZUKLUĞU

Metilasyon döngüsü bozulduğunda vücuttaki farklı birçok mekanizma üzerinde olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Özellikle vitamin mineral eksiklikleri, insülin direnci, inflamasyon, tiroid gibi hormon bozuklukları, sağlıksız beslenme, ilaç kullanımı ve DNA’da oluşan mutasyonlar, bağırsak flora bozukluğu, yüksek histamin seviyeleri, anksiyete, hareketsiz yaşam, alkol -sigara kullanımı, kronik enfeksiyonlar metilasyonu etkileyen nedenler arasındadır. Metilasyon dengesi bozukluğunda da vücudumuzda bazı bileşenlerin sentezinde sorunlar yaşanabilmektedir ve yeterli üretim yapılamamaktadır. Bu bileşenlere antioksidan etki sağlayan glutatyon, enerji dönüşümünde görevli olan koenzim Q-10, uyku üzerinde etkili olan melatonin, mutlu hissetmenizi sağlayan serotonin, nitrik oksit, norepinefrin, epinefrin, L-Karnitin, sistein, taurin örnek verilebilir. Ayrıca metilasyon bozulur ve yeterince metilleme yapılmazsa homosisteinin yükselmesi ile sinir ve dolaşım sisteminde ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Özellikle kalp-damar sağlığında homosistein yüksekliği pıhtılaşma sorunlarına da neden olabilmektedir.

METİLASYON BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Metilasyon bozukluğu DNA’da meydana glen mutasyonlar sonucunda veya diğer nedenlerden kaynaklı olabilir. Bunun tespiti için bazı genetik testler yapılabilmektedir. Ancak test sonucunda mutasyon tespit edilen ve metilasyonda herhangi bir problem olmayan vakalarla da karşılaşılmaktadır. Bu yüzden sadece genetik testler ile karar verilmemelidir. Düşük folat ve B12 değerleri, yüksek homosistein, serum histamin seviyelerinin değerlendirilmesi metilasyon bozukluğunun tespitinde önem teşkil etmektedir.

METİLASYON BOZUKLUĞUNDA NE YAPILMALI ?

            Son dönemlerde metilasyon dönügüsünün önemine daha fazla dikkat çekilmesine bağlı olarak metil içeren preparatların bilinçsiz kullanımında artış görülmektedir. Ancak metilasyon döngüsünde bozukluğu düzeltmek için öncelikle döngüde soruna neden olan faktörler tespit edilmeli ve bunlar düzeltilmelidir. Aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde metil içeren takviyelerin kullanılması over metilasyona neden olabilmektedir. İdeal olan metilasyonun dengede olmasıdır. Metil fazlalılığı metilasyonda görev alan bazı enzimleri yavaşlatır ve sanki metil eksikliği varmış gibi bulgulara yol açabilir. Bazı durumlarda ise metilasyona neden olan faktörler düzeltilse de hızlı bir etki sağlaması için metil takviyesi tercih edilebilir. Kişinin klinik durumları iyileşme gösterdikçe doz ayarlaması yapılmalı ve takviyesi over metilasyona neden olmadan uzman kontrolünde kesilmelidir.

SAĞLIKLI BİR METİLASYON DÖNGÜSÜ İÇİN

            Metilasyonun düzgün çalışması sağlıklı bir yaşamın anahtarlarındandır. Bu döngünün ideal seviyede çalışabilmesi için metil besinlere ihtiyaç vardır. Metil besinler kardiyovasküler, ve nörolojik hastalıkların, kanserin kökeninde güçlü etkilere sahiptir. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir beden sahip olmak için metil besinlere sofralarınızda yer açmalısınız. Metilasyonu destekleyen besinleri sizler için aşağıda listeledik J

Metiyoninden zengin besinler: yumurta, tavuk, hindi, balık

B12’den zengin besinler: somon, yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, süt ürünleri

B6’dan zengin besinler: nohut, kuruyemişler, et, balık, muz, avokado

Folattan zengin besinler: yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, kurubaklagiller, ceviz